Karácsonyig is a mélyben maradhatnak a chilei bányászok
- MTI
- 2010-08-24 09:02
- Nagyítás: [+] [-]
- [Nyomtatás]
- [Email]
A távkapcsolat segítségével egy orvos beszélt velük. Szerinte mind a 33 bányász lelkileg és fizikailag is "kifogástalan" egészségi állapotban van. A vájárok 8-9 kilót fogyhattak az elmúlt 18 nap alatt, de kitartóak, amiről az is tanúskodik, hogy elénekelték a nemzeti himnuszt, miután kapcsolatba tudtak lépni a felszínen lévőkkel.
Laurence Golborne Riveros bányászati miniszter szerint azonban négy hónapig is eltarthat, amíg kiszabadítják őket föld alatti fogságukból. Ehhez egy 66 centiméter átmérőjű alagutat kell fúrni. A legnagyobb kockázatot az jelenti, hogy a föld állaga nem stabil.
A Chile északi részén, az Atacama-sivatagban fekvő arany- és rézbányában augusztus 5-én történt a szerencsétlenség. s a bányászok csak most tudtak életjelet adni magukról. A fővárostól, Santiagótól 834 kilométerrel északra, Copiapó város közelében lévő bánya körülbelül 300 méter mélységben szakadhatott be, s a vájárok menedékhelye 700 méteres mélységben van.
Az ötven négyzetméteres helyiségben a túléléshez egy bizonyos ideig elegendő felszerelést és ivóvizet találtak. A szellőzőrendszeren keresztül mindeddig friss levegőhöz jutottak, és egy munkagép akkumulátorainak segítségével világították meg a helyiséget, illetve töltötték fel fejlámpáikat.
Várakozás a mélyben: depressziós lett több chilei bányász
Legalább öt bányászon úrrá lett a búskomorság, ezért visszautasították, hogy megjelenjenek a legutóbbi videó felvételén, amit a családtagok megnyugtatására készítettek az ellátmányt biztosító csövön leeresztett kamerával.
Bocsánatot kértek a beomlott chilei bánya magyar származású vezetői
MTI|Független Hírügynökség|2010. 08. 31., 21:24|Utolsó módosítás: 2010. 08. 31., 21:35|Bocsánatot kértek kedden annak a chilei bányának a tulajdonosai, ahol 33 munkás rekedt több mint 700 méteres mélységben augusztus 5-én. A bányászati miniszter szerint az augusztus elején mélyben rekedt bányászok közül többen már gombafertőzésektől szenvednek, testükön kelések jelentek meg.
KORÁBBAN
- A chilei bányászoknak hetekig követ kell hordaniuk
- Hétfőn kezdődik a chilei bányászok mentését célzó fúrás
- Énekeltetik és edzik a föld alatt rekedt chilei bányászokat
- Papírfecnin üzentek a 17 napja mélyben rekedt chilei bányászok
Keresés
"Ez a véletlen és előre nem látható baleset, és a fájdalom, amit okoz, arra késztet minket, hogy megbocsátást kérjünk" - közölte a chilei parlament bányászati bizottsága előtt Alejandro Bohn, a bánya egyik tulajdonosa. "Borzalmas ez a helyzet, csak remélni tudjuk, hogy hamarosan véget ér és minden bányász kiszabadul" - mondta Bohn. A baleset utáni napokban a bánya vezetői még azt nyilatkozták, hogy a bánya a biztonsági előírásoknak megfelelően működött.
Az augusztus 5-én történt bányakatasztrófa okait vizsgáló chilei parlamenti bányászati bizottság Bohn mellett kedden meghallgatta a vállalat másik vezetőjét, a szintén magyar származású Marcelo Kemenyt is. A testület azt is vizsgálja, hogy milyen körülmények között nyitották meg újra a bányát 2008-ban egy korábbi baleset után.
A keddi parlamenti meghallgatásokat a helyi televízió is közvetítette, miután a bizottság elnöke elutasította Bohn és Kemeny ügyvédeinek arra vonatkozó kérését, hogy tartsák az ülést zárt ajtók mögött. A San Esteban Bányaipari Vállalatot a Magyarországról 1957-ben, a kommunista rezsim elől Chilébe menekült Jorge Kemeny Latay alapította. Marcelo az ő fia, Bohn pedig a 2000-ben elhunyt Jorge Kemeny feleségének, Agnes Füllernek a testvére.
Laurence Golborne bányászati miniszter kedden azt mondta, hogy a bányászok arrébb mentek eddigi menedékhelyükről egy szárazabb részbe, ami mélyebben van, mert néhányan közülük gombafertőzést kaptak, és a testükön kelések jelentek meg a meleg és nyirkos hely miatt. A vájárok 25 napja vannak a mélységben, és közülük többen már depressziósak, hiszen közölték velük, hogy akár karácsonyig is eltarthat a mentés. Egy csövön keresztül juttatnak le élelmiszert és vizet a bányászokhoz. A mentési feladathoz tartozik, hogy a bányászoknak is dolgozniuk kell: el kell távolítaniuk több tonna törmeléket.
Hétfőn kezdték meg annak a mentőjáratnak a fúrását, amelyen át a felszínre akarják hozni a bányászokat. Elsőként az Ausztráliában gyártott 29 tonnás géppel egy 33 centiméter széles próbalyukat fúrnak majd, amit ezután a duplájára szélesítenek. A 66 centiméteres járaton keresztül már le tudnak engedni egy mentőkapszulát, hogy abban egyesével a felszínre húzzák a 33 vájárt. A mentőjárat elkészítéséhez később egy Németországból szállított fúrófejet is bevetnek majd. A munkálatok akár 3-4 hónapig is eltarthatnak.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése